Sunday, September 07, 2008

وقتی موسیقی و صدا برای آنلاین گوش کردن می‌گذارید

حتما اعداد ارقام مربوط به bit rate فایلهای صوتی به گوشتان خورده، مثلا شنیده‌اید که می‌گویند فلان فایل موسیقی ۱۲۸Kbps یا ۶۴Kbps است. معنی این اعداد این هست که برای هر ثانیه‌ی یک فایل صوتی چند بیت اطلاعات استفاده شده، مثلا در یک فایل صوتی با بیت‌ریت ۹۶Kbpsبرای هر ثانیه ۹۶کیلوبیت اطلاعات ذخیره شده، و یا به عبارت دیگر نرم‌افزار پخش موسیقی شما در هر ثانیه ۹۶کیلوبیت اطلاعات را برای شما تبدیل به موسیقی می‌کند.

این Kbps یک جای دیگر هم زیاد شنیده می‌شود، مثلا شنیده‌اید که می‌گویند اینترنت دایل‌آپ ِ ۵۶K، که معنی‌اش همان ۵۶Kbps است، یعنی مثلا این خط در یک ثانیه حداکثر ۵۶کیلوبیت اطلاعات می‌تواند به کامپیوتر شما منتقل کند. حالا این چه ربطی موسیقی دارد؟ فرض کنید کسی یک موسیقی با بیت‌ریت ۹۶کیلوبیت گذاشته روی اینترنت برای آنلاین گوش کردن و یک نفر هم می‌خواهد با اینترنت دایل‌آپ ۵۶K به آن موسیقی گوش بدهد، آن نرم‌افزاری که می‌خواهد موسیقی را روی کامپیوتر شنونده پخش کند برای پخش طبیعی آن فایل باید هر ثانیه ۹۶کیلوبیت اطلاعات تحویل بگیرد، اما خط اینترنت هر ثانیه فقط می‌تواند ۵۶کیلوبیت اطلاعات تحویل نرم‌افزار پخش کننده بدهد، این می‌شود که نرم‌افزار پخش کننده مرتب باید صبر کند تا اطلاعات کافی بهش برسد و پخش موسیقی پر از وقفه خواهد بود.

نتیجه اخلاقی این که اکثر کاربران اینترنت در ایران از اتصالهایی با سرعت ۵۶K یا کمتر استفاده می‌کنند لطفا اگر موسیقی برای آنلاین گوش کردن می‌گذارید دقت کنید بیت‌ریت‌ش کمتر از ۵۶Kbps باشد (مثلا دور و بر ۳۰Kbps).

برای تغییر دادن بیت‌ریت mp3ها می‌شود از Audacity استفاده کرد، اینجا می‌توانید یک معرفی خوب از Audacity پیدا کنید(بخش Exporting sound clips به این پست مربوط می‌شود. این معرفی برای وژن ۱.۲.۶ این نرم‌افزار است، اگر از ورژن ۱.۳ این نرم‌افزار استفاده می‌کنید تغییر بیت‌ریت آسان‌تر است).

No comments: